Saffer Turbo
Ana Sayfa Duayen 6 Ekim 2018 407 Görüntüleme

‘Üretimden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz’

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, ekonomiyi ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaları dergimize değerlendirdi. Ekonomimizin bir süredir kur baskısı, politik gerilimler ve küresel ekonomiden kaynaklı sebeplerden dolayı zor bir dönemden geçtiğini belirten Kütükcü, ihracatın ithalata bağımlılık oranının bir an önce düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

‘VERİMLİLİK ESASLI ÇALIŞACAĞIZ’

Türkiye’nin daha önce pek çok olumsuz süreci başarıyla aştığını kaydeden Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükcü, “1994’te, 2001’de, 2007’de yaşadığımız süreçleri nasıl aştıysak, bu süreci de öyle aşacağız. Doğru politikalarla, özel sektörü daha fazla destekleyerek, sanayi üretimine daha fazla sarılarak, başta kamu olmak üzere tasarrufu önceleyerek, verimlilik esaslı çalışarak aşacağız. Yeni yatırımları teşvik ederken, mevcut işletmelerimizi daha fazla koruyarak, geliştirerek aşacağız. Ülke olarak Ar-Ge’yi, tasarımı, kaynak verimliliğini eskisinden daha fazla öncelemek zorundayız” dedi.

‘TASARRUF ÖNEMLİ’

Dünyada bol para döneminin kapandığını artık kıt para döneminin başladığını anlatan Kütükcü, tasarruf ve verimlilik vurgusu yaptı: “Artık dünyada bol para döneminin bittiğini görerek, kendi hayatımızda, kendi işletmelerimizde eski alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, yatırımlarımızı nasıl daha verimli hale getirebiliriz diye özel bir başlık açmak zorundayız. Şayet iyi yönetebilirsek Türkiye’nin bu dönemden güçlenerek çıkacağına inanıyorum.”

‘GÜN MÜCADELE ETME GÜNÜ’

“Moralimizi daima yüksek tutacağız. Gün enseyi karartma günü değil, mücadele etme günü” ifadesini kullanan Kütükcü, şunları söyledi:

“Her şeyden önce, ihracatımızın ithalata bağımlılığını azaltmalıyız. Üretimde, girdilerini yerli kaynaklardan sağlayan, cari açığını azaltan bir Türkiye, hem kur baskısından kurtulmuş olacak hem de işletmelerini daha karlı hale getirerek sürdürülebilir bir gelişme sürecine girmiş olacaktır. Şayet işletmelerimiz yerli kaynaklarıyla daha fazla teknoloji üreten, daha fazla ihracat yapan sağlam bir yapıya kavuşursa, Türkiye çok daha güzel yarınlara ulaşacaktır.’’

‘ÜRETİMDEN VAZGEÇMEDİK VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Konyalı sanayiciler olarak üretimden hiç vazgeçmediklerinin de altını çizen Kütükçü, ‘’Biz Konyalı sanayiciler olarak, şartlar ne olursa olsun sanayi üretiminden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz de. Konya’yı nitelikli sanayi üretimiyle sağlıklı bir şekilde gelişen, yatırımcıların daha fazla tercih ettiği, ülkemizin üretimine ve ihracatına daha fazla katkı veren bir geleceğe hazırlıyoruz.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gürbüzoğulları ile Farkı Hissedin
Reveblanc Gelinlik
Fusya Fashion