Saffer Turbo
Ana Sayfa Duayen 6 Ekim 2018 335 Görüntüleme

‘Krizden güçlenerek çıkacağız’

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, dünya üzerinde yaşanan krizi ve Amerika’nın ‘Dolar’ kozu ile Türkiye üzerinde yaratmaya çalıştığı baskıyı değerlendirdi. Türkiye’nin yaşanan krizden güçlenerek çıkacağını vurguladı.

TİCARET ŞAVAŞLARI YENİDEN CANLANDI

Son dönemde yaşanan olaylarla ilgili dergimize açıklamalarda bulunan Çevik, 2008 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından son 10 yılda dünyanın ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelere sahne olduğunu anlattı.  Trump yönetiminin, Amerikan iç pazarında iş gücü yaratmak ve Amerikalı üreticilerin üretimlerini ve ticaretlerini canlandırmak amacı ile, ‘Korumacı’ bir ekonomiye geçmesinin dünyada 19. Yüzyılın başına kadar yaşanan ticaret savaşlarını yeniden canlandırdığını vurguladı.

TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ OLMASI İSTENMEDİ

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güçlü ve dik durmasının hiçbir zaman istenmediğini ifade eden Çevik, ‘’Ne zaman millilik, yerli üretim, benim coğrafyam, halkın iradesi, mazlum milletler dendi; Türkiye dış kaynakların yerli iş birlikçileri ile Gezi olayları, 17/25 Aralık, Hendek olayları ve 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi bir saldırıya maruz kaldı. Çok şükür tüm bu saldırıları milletimizin feraseti ve sağduyusu ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu ile bertaraf ettik.’’ dedi.

BRUNSON BAHANE EDİLDİ

Son saldırının ise ekonomik olduğuna dikkat çeken Çevik, ABD ve Türkiye arasında yıllardır süre gelen Suriye sorunu, S 400 anlaşması, rahip Brunson gerilimi ile başlayan sürecin iki ülke arasındaki ekonomik düzenin de bozulmasına sebep olduğunu söyledi. Trump’un rahibi bahane ettiğini ifade eden Çevik, Türkiye’ye ek gümrük vergileri konduğunu ve döviz kurlarının ateşlendiğini hatırlattı.

YENİ FIRSATLAR

Her ekonomik kriz yeni bir fırsatı ortaya çıkaracağını da vurgulayan Çevik, ‘’Türkiye’nin ekonomisinde son günlerde ABD’nin başlattığı saldırganlık ters tepmeye başladı bile. Türkiye’yi ekonomide yeni fırsatlar bekliyor. Eğer bu fırsatları değerlendirebilirsek Türkiye, ekonomide daha güçlü bir konuma gelecektir. Biz her şeye rağmen daha çok, daha kaliteli üretmeli ve ürettiğimizi satmalıyız.’’ dedi.

YAPILMASI GEREKENLER

Türkiye’nin bölge ülkeleri ile daha sıkı ticari ilişkiler kurmaya ve kıtasal ekonomik açılımlar yapmaya başlaması önemli bir adım olduğunu belirten Çevik,  ‘’Yeniden güçlü bir Türkiye için çok yönlü bir eylem planına ihtiyaç vardır. İlk önce Türkiye’nin büyüme kapasitesini artıracak bir strateji ve yapısal reform programı tasarlanmalıdır. Finansal istikrarın yeniden tesis edilmesiyle birlikte, yatırım ortamı için hukukun üstünlüğünü ve güvenlik güçlendirilmelidir.

KALKINMA YERELDEN BAŞLATILMALI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ahenkli işleyecek bir kamu idare reformu gündeme gelmelidir.  İhracata dayalı bir yeni büyüme strateji benimsenmelidir. Sanayide teknoloji odaklı bir yatırım benimsenmelidir. Türkiye coğrafyası ve kültürü nedeniyle kendi özel stratejisini belirlemelidir. Eğitim, vergi, piyasa ekonomisinde ihtiyaca ve stratejilere göre reformlar yapılmalıdır. Merkezi le yerel ilişkisi yeniden oluşturularak, kalkınma yerelden başlatılmalıdır. Bakanlıklar arası koordinasyon güçlendirilmeli, bürokrasi yeniden inşa edilmelidir. Türkiye’nin küresel ve bölgesel dönüşüm sürecinde oynamakta olduğu, oynayacağı rol açıklıkla ortaya konulmalı ve Türkiye artık her konuda savunma durumunda olmaktan çıkarılmalıdır. Bizim çıkış yolumuz budur.’’

HELALİNDEN KAZANIP, HELALİNDEN HARCAYALIM

Zor zamanların aynı zamanda milletin imtihan zamanı olduğuna da dikkat çeken Çevik, ‘’Biz bu zorlukları birlik ve beraberlik içerisinde, milli bir duruşla daha çok çalışarak, daha çok üreterek, daha çok tasarruf yaparak aşacak güçteyiz. Türkiye, bölgesinde olduğu kadar dünyada da bir uyanışın, dirilişin temsilcisi, öncüsüdür. Türkiye, kendi coğrafyasını harekete geçirecek yegane ülkedir. Dedikodulara bakmadan, umutsuzluğa kapılmadan, fırsatçılığa prim vermeden, gerçekleri de göz ardı etmeden helalinden kazanıp, helalinden harcayarak Türkiye’yi bölgesinin yıldız ülkesi yapacak potansiyelimizi değerlendireceğiz.’’ diye konuştu.

SERT BİR DÜŞÜŞ ÖNGÖRMÜYORUM

Türkiye’nin büyüme temposunda sert bir düşüş öngörmediğini de belirten Çevik, şöyle dedi:

‘’Şundan hiç kimsenin şüphesi olmasın; Türkiye, bu şoku bir krize dönüştürmeden atlatacak potansiyele sahiptir. Bu anlamda Türkiye’nin büyüme temposunda resesyonla sonuçlanacak sert bir düşüş öngörmüyorum, tam aksine, bu durumu yeni bir büyüme-kalkınma yolu için fırsata çevirecek imkânlara sahibiz. Türkiye’nin etkisizleştirilmesi, küçültülmesi üzerine hesap yapan herkes kaybedecektir.’’

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

AVEM’den haşere uyarıları

AVEM’den haşere uyarıları

Gürbüzoğulları ile Farkı Hissedin
Reveblanc Gelinlik
Fusya Fashion