Saffer Turbo
Ana Sayfa Duayen 6 Ekim 2018 352 Görüntüleme

‘’Çalışarak ve üreterek kazanabiliriz’’

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Dolar’ın yükselmesi ile başlayan ekonomik sıkıntıları dergimize değerlendirdi. Ticaretin genelinde ve özellikle KOBİ tarafında bir nakit sıkışıklığı olduğunu belirten Öztürk, ‘’Bunu kabul etmemiz lazım. Fakat bizler paradan para kazanılamayacağını da çok iyi biliyoruz. Bu sebeple kur hareketlerinden para kazanma gibi düşünce kesinlikle doğru değildir. Bizler, çalışarak, üreterek kazanabiliriz.

GERİLİM BAŞLADI

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, ABD ve Türkiye arasında yıllardır süre gelen Suriye sorununun yanında, Rusya ile S400 anlaşması ve Rahip Brunson gerilimi ile devam eden süreçte iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de bozulmasına sebep olduğunu hatırlattı. Gerilimin daha arttığına dikkat çeken Öztürk, ‘’Trump, rahibi bahane ederek, ABD’nin Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacağı tehditlerinde bulunmuş, ABD tarafından Brunson’ın tutukluluğundan sorumlu oldukları iddiasıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulanacağını açıklaması gerilimi iyice tırmandırmıştı.’’ dedi.

DOLAR ARTTI

Trump, Amerika’nın demir ve çelik ithalatında vergi arttırımına gideceğini açıklamasının ardından Dolar’ın 7 lira, Euro’nun 8 lira, Sterlin’in de 9 liranın üzerine çıktığını belirten Öztürk, buna paralel olarak Merkez Bankası’nın da faeiz kurunu 2004 yılından buyana en yüksek kur olan yüzde 24’e çıkarttığını belirtti.

FAİZ KURU SPEKÜLATİF

Faiz artışı döviz kurunu indirir gibi bir beklentinin şu anki çerçevede bir karşılığı bulunmadığını belirten Öztürk ‘’Çünkü kurun şu anda teknik olarak olması gereken seviyenin çok üstünde ve spekülatif olduğunu düşünmekteyiz. Ekonomik anlamda ülkemizde ve dünyada yaşanan sorunlar bir kaç günlük ve bir iki aylık bir dönem değil daha uzun bir dönemi kapsayacak gibi görünüyor. Bu nedenle eylül ayı, geçen ay yaşanan kur atağı ve ardından gelen piyasa faizlerindeki tırmanışın etkilerinin görülmeye başlayacağı dönem olması açısından da önemli.’’ dedi.

TAVSİYELER

Yaşanan olaylar karşısında tavsiyelerde bulunan Öztürk, şunları söyledi:

‘’Bu dönemde panik yapmadan, endişeye kapılmadan ani kararlar almamalısınız. Döviz geliri olmayanların dövizle borçlanmamalarını, kredi kullanımı ve özellikle dövizle kredi kullanımı konusunda çok dikkatli davranmaları gerekiyor. Kredilerini yapılandırmada acele etmemelerini, bütçe planlamalarını yeniden gözden geçirmelerini, iyi bir bütçe planlaması yapmalarını öneriyorum. Finansman ve tasarruf konusunda sıkı bir disiplin uygulamalarını, borç yükünü artırmamalarını tavsiye ediyoruz.’’

NAKİT SIKIŞIKLIĞI VAR

Ticaretin genelinde ve özellikle KOBİ tarafında bir nakit sıkışıklığı olduğunu da belirten Öztürk, ‘’Bunu kabul etmemiz lazım. Fakat bizler paradan para kazanılamayacağını da çok iyi biliyoruz. Bu sebeple kur hareketlerinden para kazanma gibi düşünce kesinlikle doğru değildir. Bizler, çalışarak, üreterek kazanabiliriz.

TASARRUF

Özellikle tasarruf konusunda maliyeti azaltıcı verimliliği artıracak bir takım uygulamalara yönelmek, işletme giderlerini kontrol altında tutmak, enerji tasarrufu sağlamak, stok kontrolleri yapmak gibi klasik ama işletmelerimize fayda sağlayacak olan bu yöntemleri de gözden geçirmemizde fayda olacağı kanaatindeyiz. Biz gerçekten kendimize güveniyoruz, iş dünyamıza güveniyoruz, milletimize güveniyoruz, zorlukla karşı karşıyayız, ama bu zorluk bizi kamçılıyor, daha fazla çalışmaya itiyor.’’ dedi.

KONYA BU SÜRECİ EN AZ ZARARLA ATLATACAK

Herkesi çalışmaya ve üretmeye davet eden Öztürk şunları söyledi:

‘’Konya olarak bu süreci en az zararla atlatacağımızı düşünüyoruz. Çünkü Konya Türkiye ortalaması üzerinde büyüyen bir şehirdir. Konya’nın farklı kalemlerde geliri bulunmaktadır. Yurt içi ticaret, ihracat, turizm, eğitim gibi sektörlerde girdi sağlaması Konya’nın bu dönemde avantajıdır. Aynı zamanda çalışkan üretken müteşebbislerimiz de daha çok çalışma konusunda inanca sahip. Yani daha fazla çalışacağız, bunların üstünden geleceğiz diyorum. Bizler de ülkemiz ve şehrimiz için üzerimize düşen tüm adımları atmak ve tedbirleri almak durumundayız. Bu inançla güçlüklerle mücadele etme direncini bugüne kadar fazlasıyla ortaya koyan Konyalı müteşebbislerimiz bu dönemde de ülkesi ve şehri için fedakârca çalışmaya devam ederek bu süreci atlatacaktır.’’

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gürbüzoğulları ile Farkı Hissedin
Reveblanc Gelinlik
Fusya Fashion